Објавено на:

Македонска клетва: Социјалистите го враќаат мандатот – Бугарија не може да формира влада

t

Утре БСП го враќа неисполнет мандатот на претседателот на Бугарија Румен Радев, изјави Георги Свиленски, јави дописникот на МИА од Софија.

Причина беше одлуката на пратениците од опозицијата да не поддржат како прва точка на дневниот ред на 47. Народно собрание на Бугарија за утре, поврзана со расправата за програмата за управување на предлог-владата поднесена од Бугарската социјалистичка партија.

Шефот на пратеничката група на БСП коментира дека под раководство на Десислава Атанасова (ГЕРБ) и Јордан Цонев (ДПС), пратеничките групи на ИТН, ДПС и „Вазраждане” го тргнале предлогот од БСП од дневниот ред на Националната Собрание, кое јасно стави до знаење дека, според Свиленски, „Преродеба” „станала патерица за ГЕРБ, а партијата на Слави Трифонов ИТН станала патерица на Движењето за права и слободи”.

Извор: МИА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се “заглавуваме” за нови 250 милиони евра:…

Владата донесе одлука за издавање на хартии…

Ковачевски: Не е точно дека не реагираме…

Премиерот Димитар Ковачевски, во одговор на новинарско…

Овчаров: Северномакедонски простаци, сега сите видоа какво…

Бугарскиот новинар Николај Овчаров, во колумна за…

Бугарија ги повикува нејзините државјани во најскоро…

Во врска со комплицираната ситуација, Министерството за…

Се јави и “македонскиот Бугарин” Митрев: Примитивизам…

„Покажавме примитивизам и во какво болно општество…