Објавено на:

Македонска клетва: Социјалистите го враќаат мандатот – Бугарија не може да формира влада

t

Утре БСП го враќа неисполнет мандатот на претседателот на Бугарија Румен Радев, изјави Георги Свиленски, јави дописникот на МИА од Софија.

Причина беше одлуката на пратениците од опозицијата да не поддржат како прва точка на дневниот ред на 47. Народно собрание на Бугарија за утре, поврзана со расправата за програмата за управување на предлог-владата поднесена од Бугарската социјалистичка партија.

Шефот на пратеничката група на БСП коментира дека под раководство на Десислава Атанасова (ГЕРБ) и Јордан Цонев (ДПС), пратеничките групи на ИТН, ДПС и „Вазраждане” го тргнале предлогот од БСП од дневниот ред на Националната Собрание, кое јасно стави до знаење дека, според Свиленски, „Преродеба” „станала патерица за ГЕРБ, а партијата на Слави Трифонов ИТН станала патерица на Движењето за права и слободи”.

Извор: МИА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Како на филм: Оперативно-тактичка вежба на…

Денеска, во Охрид се одржа демонстрација на…

(Во живо) Отварање на бугарскиот културно-информативен центар…

Следете го во живо отварањето на новиот…

Стојков: Вештачки е десеткуван бројот на Македонци…

За време на последниот попис на населението…

Бугарија размислува да купи “Бајрактари”

Бугарија ги проучува можноста за купување турски…