Објавено на:

Македонска клетва фаќа: Пропадна обидот на Денков да формира Влада во Бугарија

t

Пропаднапоследниот обид на Бугарија за формирање на Влада. Обидот на Продолжуваме со промената да предложи влада неславно пропадна. Народното собрание на Бугарија денеска ја отфрли програмската декларација, чие прифаќање како услов го постави кандидатот за премиер на формацијата Николај Денков за избор на министри и исполнување на мандатот што на ПП им го даде Румен Радев. Мандатарот претходно изјави дека доколку тоа се случи, тогаш директно ќе го врати мандатот на шефот на државата, без воопшто да предложи владин состав.

За поддршка на декларацијата гласаа 63 пратеници од ПП и ДБ. Двете формации не ги собраа ниту своите пратенички групи во полн состав. 84 пратеници од ГЕРБ-СДС и „Преродба“ го одбија, а 30 од ДПС, БСП и БВ беа воздржани. Партијата на Ахмед Доган го покажа својот презир кон иницијативата ПП, при што само 5 од нејзината група учествуваа во гласањето.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарија за половина година ѝ дала на…

Софија му предаде на Киев оружје во…

Бугарски академик: Треба да ја промениме политиката…

Проф.д-р Спас Ташев од Бугарската академија на…

“Врие од кодоши”: 48 кандидати за пратеници…

Со текот на времето се намалува бројот…

Бугарија сепак го одложи влезот во еврозоната:…

Има формални критериуми за влез на секоја…

Шамар од Стејт департментот за Бугарија: Незаконски…

Акциите на бугарската влада за справување со…