Објавено на:

“Македонските Бугари да се вклучат во Уставот” – Десислава откри: ГЕРБ има предлог-одлука за одобрување на преговарачката рамка на Македонија

t

99-иот бугарски Кабинет падна со гласање недоверба и ова ќе остане историски настан. Ова го изјави претседателката на ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова, јави известувачот на БГНЕС.

Подготвени сме со предлог-одлука за одобрување на преговарачката рамка, која веќе ја потпишавме, што е гаранција дека Бугарија нема да го пропушти историскиот момент и дека бугарските национални интереси ќе бидат заштитени“, рече Атанасова за францускиот предлог за решавање на проблемот меѓу Софија и Скопје.

Атанасова ги покани сите партии кои веруваат во европската иднина на Западен Балкан да се приклучат.

„Ги повикуваме Кирил Петков и неговата влада веднаш да го финализираат билатералниот протокол“, повика претседателот на ПГ на ГЕРБ.

БГНЕС го објави целосниот текст на декларацијата на ГЕРБ.

Денеска во 11 часот на вонредна прес-конференција лидерот на ГЕРБ и групата ГЕРБ-УДФ јасно го искажаа нашиот став за предлогот на француското претседателство во однос на ПКМ за почеток на преговорите за членство во ЕУ. Овој предлог го препознаваме како најдобро примен досега и потребни се само мали прилагодувања за да се исполни бугарскиот национален интерес. Ова е нешто што досега не го направиле Кирил Петков и Владата.

Кирил Петков никогаш не успеа да подготви бугарски предлог за случајот со Република Македонија. Со неуставна одлука на Министерскиот совет минатата недела, извесно време, но што му значи Уставот, нареди францускиот предлог да се достави до бугарскиот парламент без обврзувачко мислење на Советот на министри. Кукавички се криеше без да го искаже ставот на власта. Тој денеска му нареди на претседателот на странската комисија да го одложи свикувањето на комисијата и закажа и состанок на Советот на министри истовремено со состанокот на комисијата.

Кирил Петков со своето неработење и лаги ги измами Брисел, Вашингтон и Скопје дека ќе го реши „македонското прашање“. Не само што не ги реши спорните прашања, туку ги продлабочи и ги спротивстави граѓаните од двете страни на границата. Но најмногу ја загрозуваше заштитата на бугарскиот национален интерес. Кирил Петков со своите постапки го опструираше целиот преговарачки процес – со своите контрадикторни сигнали, со саботажа на работата на дипломатите и експертите, со двојната надворешна политика, со криењето на преговарачкиот процес од бугарското општество. Тој или неговиот претставник никогаш не ја информирале опозицијата за напредокот на преговорите.

Дополнително, од печатот во Република Македонија или на друго место дознавме што ветил Кирил Петков. Потсетуваме, пред потпишувањето на Договорот од 2017 година, пратениците од опозицијата беа информирани за сите фази од преговорите, а нацрт-договорот беше испратен до Собранието на информирање и мислење пред да биде усвоен од РМ.

Премиерот на Бугарија мораше да има храброст и одговорност да се соочи со бугарските граѓани и пратеници, ако не со својот лик, тогаш барем со својот потпис и да каже мислење за оваа преговарачка рамка.

Сфаќајќи дека стратешкиот интерес на Македонија на Бугарија и на земјите од Западен Балкан да се приклучат во ЕУ, нашата влада го идентификуваше ова прашање како врвен приоритет на првото бугарско претседавање со Советот на ЕУ. Потпишавме договор за пријателство, добрососедство и соработка со РМ во 2017 година. На крајот на 2019 година побаравме од нашите европски партнери да го спроведат договорот во целост, како што е работата на историската комисија, заштитата на правата на македонските Бугари , престанок на претензиите кон македонското малцинство во Бугарија и запирање на говорот на омраза да стане дел од преговарачкиот процес и преговарачката рамка.

Предлогот на француското претседателство во голема мера ги одразува барањата на Бугарија во однос на PM:

  1. Македонските Бугари да бидат вклучени во преамбулата на уставот на РСМ, по одобрувањето на преговарачката рамка, но пред првата меѓувладина конференција – всушност пред почетокот на преговорите.
  2. Спроведувањето на договорот од 2017 година во целост и правата на македонските Бугари станува дел од преговарачката рамка. Тие ќе бидат следени во текот на преговарачкиот процес од страна на ЕК и Советот на ЕУ. Рамката за преговори експлицитно се однесува на билатералните протоколи во имплементацијата на договорот, во кои детално ќе се опишат роковите и обврските на двете страни.
  3. Од PCM се очекува да покаже силна политичка посветеност во преговорите и да обезбеди целосно спроведување на клучните реформи и законодавство поврзани со борбата против дискриминацијата и говорот на омраза.
  4. Експлицитно се нагласува обврската на Северна Македонија да се придржува до добрососедските односи и регионалната соработка, за што ЕК редовно ќе известува до Советот на ЕУ.

Им благодариме на нашите европски пријатели и партнери што не слушнаа и што ја разбраа загриженоста и коментарите дадени од владата на ГЕРБ пред две години.

Францускиот предлог се однесува на билатералните протоколи кои треба да бидат потпишани од двете страни. Овие протоколи се де факто патоказ со конкретни заложби и пресвртници кои Скопје треба да ги спроведе. Овој нацрт-протокол треба да биде финализиран, подобрен и потпишан од владата пред или истовремено со одобрувањето на преговарачката рамка. Според договорот, овој протокол не е одобрен од парламентот.

Затоа ние, пратениците од ГЕРБ-УДФ, потпишавме предлог-одлука за одобрување на преговарачката рамка за да се увериме дека Бугарија нема да го пропушти овој историски момент и дека ќе ги заштити националните интереси. Ги покануваме сите страни кои се држат до европската и евроатлантската позиција на Бугарија и веруваат во европската иднина на Западен Балкан да се приклучат на нашата иницијатива.

Апелираме Кирил Петков и неговата влада да си ја завршат работата и веднаш да го финализираат и одобрат билатералниот протокол.

Како што претседателот на ГЕРБ ја потпиша Бугарија како премиер според Одлуката на Советот на министри во 2019 година, кога до Народното собрание го доставивме Рамковниот став според Договорот од 2017 година, така денеска Бојко Борисов објави дека ГЕРБ дава зелено светло за Европски пат на Република Северна Македонија. Борисов го започна овој процес. Тој и пратениците на ГЕРБ-УДФ ќе го завршат.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украина бара од Бугарија да ѝ даде…

Украина ја охрабрува Бугарија да ги даде…

Минималната плата во Бугарија следната година ќе…

Од следната година се очекува минималната плата…

Молотов коктел фрлен врз црква во Бугарија

Груб напад врз црква во Варна. Маж…

Милков: Во Македонија владее неказнивост и сите…

Откако францускиот предлог беше прифатен од РМ,…

Бугарија: Македонија ограничува основни човекови права и…

Министерството за надворешни работи на Бугарија "со…