Македонските ученици кои се во Турција чекаат евакуација

t

Групата од осуммина македонски државјани кои биле во турскиот регион погоден од разорниот земјотрес, се средношколци, ученици од Техничкото училиште во Гостивар, кои се од градот, од Тетово и од Маврово- Ростуше. Тие со ментор, преку програмата „Еразмус +“, престојувале во градот Кахраман Мараш, еден од најпогодените во денешната катастрофа.

Шефот на дипломатијата Бујар Османи попладнево изјави дека осуммина наши државјани биле во областите каде се случи катастрофалниот земјотрес во Турција, од кои двајца се повредени.

-Денеска цел ден работевме на ова прашање, нашите претставници од Македонија контактираат со Амбасадата во Анкара и со Генералниот конзулат во Истанбул, така ги добивме информациите по однос на наши граѓани што се наоѓале на локациите каде што се случи земјотресот, стапија и во комуникација со нивните семејства. Според тие информации осум наши државјани биле на тие локации, од кои двајца се повредени, едниот со потешки повреди врз кој е направена хируршка интервенција, рече Османи, на прес-конференција по Конференцијата за антисемитизам.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Наставничка од Гостивар тепала ученик во основно…

53-годишна наставничка во основно училиште од Гостивар…

Поминат првиот филтер: Парламентарна комисија од Турција…

Комисијата за надворешни работи при турскиот Парламент…

Пронајден кокаин во вредност од 30.000 ЕВРА!…

Гостиварецот, кај кого при претрес на домот,…

Голема благодарност од Ердоган: Никогаш нема да…

Турција никогаш нема да ја заборави солидарноста…

Црвениот крст на РМ му додели признание…

Црвениот крст на Република Македонија денеска на…