Македонските јавни личности и естрадни ѕвезди со поддршка за Ламбе

t

Ламбе Алабакоски по приведувањето заради сомнени дека ја запали влезната врата на бугарскиот културен центар „Иван Михајлов“ во Битола, заврши во притвор.

Така одлучил судијата на претходна постапка, а по барање на битолското обвинителство. На пејачот му е одреден 8 дневен притвор, откако вчера, 7. јуни 2022 год. беше осомничен за палење на влезот на бугарскиот клуб во Битола.

Напливот на социјалните мрежи огромен. Воглавном со поддршка за Ламбе, кој разбирливо беше тема на денот во сите медиуми. Колку да се очекуваше мислењата во ваков случај да бидат поделени, зашто не би било логично некој да оправдува решевање на проблемите по пат на починува кривични дела, сепак јавноста спротивно на тоа, застана на страна на правдината и правдата. Поддршката за Ламбе Алабакоски не како починител туку како еден вид „социјален отпор“, а самиот Ламбе негов, своевиден симбол за бројните неправди што сиве овие години на овој народ му се нанесени.

Токму затоа толкава подрршка за пејачот и од голем дел од неговите колеги од естрадата и јавниот живот, познати македонски личности.

Меѓу оние кои упатија поддршка до Ламбе беа и Панчо ДНК, Теа Трајковска, Бојана Скендеровски, Стефан Лазаров, Димитар Атанасовски, Ивана Крстевска, Ирена Спировска, Анита Даева, Петар Горко, Јанко Илковски..

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Тетовец пукан на свадба, а сватовите му…

Сподели Тетовската полицијата информира дека половина час…

Русковска: Муареми не си даде оставка, туку…

Обвинителката Вилма Русковска во денешната изјава за…

Бурна свадба во Тетовско: 60-годишник пукал од…

Тетовската полицијата информира дека половина час пред…

(Видео) Еве како ќе изгледа мега паркот…

Општина Ѓорче Петров ќе добие МЕГА ПАРК…

Полицајка и постар маж повредени во судирот…

Вчера во 08:35 часот било пријавено дека…