Објавено на:

Макрон: Абортусот е фундаментално право на жените

t

Францускиот претседател, Емануел Макрон во петокот рече дека абортусот е фундаментално право на жените, како реакција на одлуката на Врховниот суд на САД која претходно ја поништи значајната пресуда од 1973 година Ро против Вејд за абортусот.

„Абортусот е основно право за сите жени. Мораме да го заштитиме. Би сакал да ја изразам мојата солидарност со сите оние жени чии слободи денес беа загрозени од Врховниот суд на САД“, напиша Макрон на својот профил на Твитер.

Врховниот суд на САД во петокот го презеде драматичниот чекор за поништување на значајната пресуда од 1973 година Ро против Вејд, која го призна уставното право на жената на абортус и го легализираше на национално ниво, давајќи им значајна победа на републиканците и верските конзервативци кои сакаат да го ограничат или забранат постапка.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Американска конгресменка: Бајден не треба да се…

Демократската конгресменка Каролин Малони, претседателка на Комисијата…

Се огласија од Белата куќа: Не се…

Белата куќа не се меша во ситуацијата…

“Глобал Тајмс”: Европа нема да ги жртвува…

Европа ги трпи последиците од украинската криза…

Нови провокации: Американски пратеници во посета на…

Делегација американски пратеници денеска пристигна во Тајван,…

Кисинџер: САД се на работ на војна…

Поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер (99)…