Објавено на:

Макрон: Аспирацијата на Молдавија за членство на ЕУ е сосема легитимна

t

Молдавија, која граничи со Украина на исток и со Романија на запад, продолжува со напорите да се приклучи на ЕУ поради стравот да не биде вовлечена во руско-украинскиот конфликт.

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави денеска во Кишињев дека напорите на Молдавија да се приклучи на Европската унија се „совршено легитимни“.

„Франција ќе помогне да се постигне консензус меѓу членките на ЕУ за барањето на Молдавија да се приклучи на блокот на клучниот состанок на Советот следната недела“, рече Макрон на заедничката прес-конференција со молдавската претседателка Маја Санду.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ахмети: За пет години ќе бидеме членка…

Али Ахмети во денешната честита по повод…

Украина заработила скоро 20 милиони долари од…

Володимир Кудрики, шеф на украинската Укренерго, изјави…

(Видео) Мицкоски го продаде кучата: Oдби да…

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во гостување…

(Видео) Гледаме во Украина, а цела Европа…

„Долу Маја Санду!“, „За пријателство со Русија!“…

Расната дискриминација е против вредностите на ЕУ,…

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер…