Макрон: Влада ќе ја врати контролата врз цените на електричната енергија

t

Влада ќе ја врати контролата врз цените на електричната енергија…

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека неговата влада „ќе ја врати контролата“ врз цените на електричната енергија до крајот на годината, пренесоа британските медиуми.

Без да прецизира кои конкретни чекори ќе бидат преземени, шефот на државата рече дека оваа цел ќе се постигне со помош на државната сопственост на енергетскиот гигант ЕДФ и нуклеарните капацитети во земјата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Многу чудна појава во Јапонија, илјадници…

Илјадници мртви риби ги прекриле бреговите на…

Прстен вреден 750.000 евра е пронајден во…

Раководството на еден од најпознатите хотели во…

Зеленски му пријде на Орбан очи во…

Претседателот на Украина Володимир Зеленски и премиерот…

Москва: Русија нема да дозволи „нацистичка држава“…

Во моментов, ниту Западот ниту Киев не…

Најмалку 17 повредени во судир на два…

Најмалку 17 лица се повредени во судир…