Објавено на:

Макрон ги потпиша протоколите за влез на Финска и Шведска во НАТО

t

Францускиот претседател Емануел Макрон ги потпиша протоколите за пристапување на Финска и Шведска во НАТО, соопшти Франс прес, повикувајќи се на Елисејската палата.


„Овој суверен избор на Финска и Шведска, два европски партнери, ќе ја зајакне нивната безбедност наспроти моменталната закана во нивното соседство и ќе даде значаен придонес, со оглед на можностите на овие два партнера, за колективната позиција и нашата европска безбедност. “, се вели во соопштението на агенцијата.

Финска и Шведска, на позадината на руската специјална воена операција во Украина, во мај поднесоа барања до генералниот секретар на НАТО за влез во алијансата. На почетокот Турција го блокираше почетокот на процесот на разгледување на овие апликации, но потоа, на 29 јуни, Анкара, Стокхолм и Хелсинки потпишаа безбедносен меморандум. Турција, пак, ги повлече своите приговори за влезот на двете скандинавски земји во НАТО.

Москва постојано истакнуваше дека НАТО е насочен кон конфронтација. Како што изјави прес-секретарот на претседателот Дмитриј Песков, натамошното проширување на воениот блок нема да донесе поголема безбедност во Европа. Истовремено, тој нагласи дека влегувањето на две нови земји во алијансата не го смета за егзистенцијална закана за Русија.
Рускиот претседател Владимир Путин е сигурен дека напуштањето на традиционалната политика на воена неутралност на Финска би било грешка, бидејќи нема закани за нејзината безбедност.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Голем пожар во центарот на Париз:…

Голем пожар избувна на најголемиот пазар во…

Македонскиот јазик дел од реномиран француски проект:…

Македонскиот јазик е вклучен во важен француски…

Петровска: Најголема придобивка од НАТО е што…

Најголемата придобивка од членството на  Македонија во…

Вучиќ: Со кое право НАТО не’ бомбардираше…

Србија го поддржува територијалниот интегритет на сите…

НАТО е “подготвено да дејствува” во случај…

Заменик-командантот на мировната мисија на НАТО, КФОР…