Објавено на:

Макрон, Драги и Шолц во четврток заминуваат за Украина

t

Францускиот претседател Емануел Макрон, германскиот канцелар Олаф Шолц и италијанскиот премиер Марио Драги ќе ја посетат Украина в четврток на 16 јуни, објави италијанскиот весник „Ла Стампа“.

Портпаролот на германската Влада одби да ги потврди медиумските извештаи дека Шолц ќе го посети Киев в четврток.

Заедничката посета на лидерите на трите земји од Европската Унија ќе се одржи пред самитот на Групата седум најразвиени земји (Г7) и НАТО на крајот на јуни оваа година.

Според медиумите, на овој начин лидерите сакаат намера да му изразат поддршката на трите најголеми земји од ЕУ на украинскиот претседател Володимир Зеленски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Трагедија: Автобус со деца од Србија…

Во Бугарија се превртел автобус со деца…

Левица: Власта ќе даде 130 милиони евра…

Камен темелникот за наводната фабрика за електрични…

Човекот кој го уби монструмот во Цетиње…

Ненад Калуѓеровиќ од Цетиње е на распит…

Се огласија од Белата куќа: Не се…

Белата куќа не се меша во ситуацијата…

(Видео) КАПА ДОЛЕ МОМЦИ: Организаторот ја скрати…

Кадетската репрезентација на Македонија обезбеди место на…