Макрон: ЕУ треба да му понуди на Балканот искрена перспектива за членство

t

Претседателот на Франција, Емануел Макрон денеска изјави дека на земјите од Западен Балкан треба да им се понудат „искрени“ перспективи за членство во Европската унија.

Во обраќањето пред Европскиот парламент во Стразбур по повод почетокот на француското шестмесечно претседавање со ЕУ, Макрон рече дека Унијата треба да ги преиспита односите со земјите од Западен Балкан, пренесе Ројтерс.


На Западен Балкан треба да му се понудат искрени перспективи за членство во Унијата, рече Макрон, чија земја во јануари го презеде шестмесечното претседавање со ЕУ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Макрон: Абортусот е фундаментално право на жените

Францускиот претседател, Емануел Макрон во петокот рече…

Макрон е „сигурен“ за постигнување компромис во…

После Самитот францускиот претседател рече: „Франција знае…

Француско МНР: Москва прогласи француски дипломат за…

Москва го информирала францускиот амбасадор во Русија…

Франција не се плаши: Русија нека го…

Француската влада има за цел – полни…

Му се ниша фотелјата на Макрон: Левицата…

Лишен од апсолутно мнозинство гласачи во неделата,…