Објавено на:

Макрон е „сигурен“ за постигнување компромис во фрагментираниот парламент

t

После Самитот францускиот претседател рече: „Франција знае како да прави компромиси, вклучувајќи го и вашиот вистински“.

Францускиот претседател Емануел Макрон во петокот се претстави како оптимист дека може да се најде решение за да се надмине сегашниот парламентарен метеж.

„Многу сум уверен затоа што верувам во добрата волја на жените и мажите кои се таму да ја претставуваат нацијата и затоа мислам дека работите ќе се движат напред“, им рече Макрон на новинарите по состанокот на лидерите на ЕУ во Брисел.

На парламентарните избори минатата недела, коалицијата на Макрон не доби апсолутно мнозинство, што предизвика загриженост за иднината на неговиот втор мандат во Елисеј.

„Франција знае како да прави компромиси, вклучувајќи го и вашиот вистински. Ги трошиме нашите животи правејќи ги тука“, рече Макрон, мислејќи на преговорите меѓу земјите на ЕУ.

Макрон рече дека партиите во крајност го зголемиле бројот на места, но се надева дека ќе може да ги убеди пратениците од различни политички групи да го поддржат, опишувајќи ги како „жени и мажи кои имаат различни идеи, но кои се вклопуваат во републиканското поле и во волјата за управувајте и направете ја земјата да напредува“.

Францускиот претседател продолжи да ја споредува Франција со други земји каде што договорите меѓу различни партии се норма и истакна дека и градењето „коалиција“ и изнаоѓањето текст за меѓупартиска поддршка по текст се остварливи опции.

„Тоа е она што го прават Италија и Германија, тоа е она што ние ќе го направиме“, рече Макрон, истакнувајќи дека неговото релативно мнозинство во француското Национално собрание е „многу важно“ во споредба со земјите со „пропорционален“ изборен систем како што е Германија. Ситуацијата на Франција е „вообичаена“ во Европа, рече тој.

Макрон рече дека фактот што владите на ЕУ треба да се соочат со „политичка сложеност“ нема да ја поткопа ефективноста на ЕУ, туку, напротив, ќе ја зајакне. „Тоа само ќе ни даде повеќе работа“, призна тој.

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел и претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, кои зборуваа на истата прес-конференција, рекоа дека се уверени дека Франција и Макрон ќе ја задржат својата водечка улога на европско ниво.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Голем пожар во центарот на Париз:…

Голем пожар избувна на најголемиот пазар во…

Македонскиот јазик дел од реномиран француски проект:…

Македонскиот јазик е вклучен во важен француски…

И Французите штедат: Ајфеловата кула повеќе нема…

Осветлувањето на познатата Ајфелова кула во Париз…

Макрон солидарен: Ако треба Франција ќе ѝ…

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска се заложи…

Македонија ќе купува системи за противвоздушна одбрана…

Министерството за одбрана пристапува кон набавка на…