Објавено на:

Макрон: Нема причина да прифатиме рускиот гас да се плаќа во рубљи

t

Францускиот претседател Емануел Макрон синоќа изјави дека нема причина да се прифати барањето на Русија за плаќање на рускиот гас во рубли.

-Сите текстови што се потпишани се јасни. Ова е забрането, рече Макрон на прес-конференција по синоќешниот самит на ЕУ во Брисел.

Тој додаде дека „европските компании кои купуваат гас и работат на европска територија мора да го прават тоа во евра”.

-Затоа не е можно да се направи тоа што се бара денеска, тоа не е договорно, изјави Макрон.

Францускиот претседател додаде дека не верува оти Русија сака да ги раскине договорите, но изјави дека, ако е така, тогаш Москва треба тоа да го каже експлицитно, пренесуваат британските медиуми

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Слаба излезеност на изборите во Бугарија: До…

Излезноста на гласачите на предвремените парламентарни избори…

(Фото) Арсовска најави реконструкција на уште една…

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, денеска…

СДСМ: Докажаниот криминалец Мицкоски е фатен со…

Докажаниот криминалец Христијан Мицкоски е фатен со…

(Фото) Арсовска им честиташе на победниците: Успешно…

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, на…