Објавено на:

Макрон не му верува на Зеленски? Француски тим ќе ги истражува наводите за воени злосторства во Украина

t

Француски тим пристигна во Украина за да им помогне на локалните истражители да ги разгледаат наводите за воени злосторства околу главниот град Киев.

Веста на Твитер ја објави францускиот амбасадор Етјен де Понсинс, кој нагласи дека ова е првата странска единица која нуди ваква поддршка.

Тврдењата за убиства на цивили во Буча предизвикаа минатата недела предизвика гнев низ целиот свет. Украина тврди дека околу 1.222 тела биле пронајдени во областите во близина на Киев кои неодамна ги напуштија руски војници.

Русија негира дека нејзините војници се виновни. (МИА)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарија за половина година ѝ дала на…

Софија му предаде на Киев оружје во…

Обединетите нации загрижени за кршење на човековите…

Структурите за човекови права на ОН регистрираат…

Јотова стана миротворец: Се залага за преговори…

Бугарскaта потпретседателка Илијана Јотова се залага за…

Украински дрон експлодираше на 250 километри од…

Во областа Тула во Русија, недалеку од…

Борел се закани со нови санкции: Ако…

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика…