Објавено на:

Макрон повика Русите да ја напуштат нуклеарната централа “Запорожје”

t

Шефот на француската држава Емануел Макрон денеска имаше телефонски разговор со својот украински колега Володомир Зеленски. За време на овај разговор, кој траел 1 час и 20 минути, повика на повлекување на руските сили од нуклеарната централа „Запорожје“, јави дописникот на МИА.

Емануел Макрон, исто така, ја подвлече својата „загриженост поради заканата што ја претставуваат дејствата на руските вооружени сили за безбедноста и безбедноста на украинските нуклеарни инсталации“.

На крајот на јули, од неколку напади, за кои Москва и Киев меѓусебно се обвинуваат, ја нападнаа оваа централа која од почетокот на инвазијата е под руска контрола, лоцирана во Енергодар, во областа (регионот) Запорожје, на југот на Украина, стравувајќи од нуклеарна катастрофа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ќе се задолжува подобро: Зеленски го менува…

Володимир Зеленски до Врховната Рада поднесе предлог-резолуција…

Нагло се зголемила продажбата на антидепресиви во…

Продажбата на антидепресиви во руските аптеки се…

Историски момент за Русинката Ана Кикина: Стана…

Руски астронаут првпат по 20 години полета…

Њујорк Тајмс: Американските разузнавачки агенции велат дека…

Американските разузнавачки агенции велат дека членовите на…

ЕУ: Србија да објасни зошто не воведува…

Неименуван висок претставник на Европска комисија, порача…