Макрон солидарен: Ако треба Франција ќе ѝ даде гас на Германија

t

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска се заложи за заедничко купување гас во Европа, со цел да се поевтини и да се ограничи цената на рускиот гас што се испорачува преку гасоводите.

-Ние сме за заедничка пракса за купување гас… Ова ќе и овозможи на Европа да купува поевтино со купување заедн“, изјави Макрон за новинарите по разговорите со германскиот канцелар Олаф Шолц.

Макрон додаде дека Франција ќе го поддржи можниот предлог на Европската комисија доколку одлучи да постави горна граница на цената на гасот купен преку гасоводи од Русија.

Францускиот претседател додаде дека неговата земја е за спроведување на реформа на големопродажниот пазар на електрична енергија во Европа и додаде дека е за механизми за намалување на цените по историскиот рекорд во летото.

-Го браниме механизмот за европски придонес и тој придонес би можел да им биде вратен на државите за да ги финансираат нивните насочени национални мерки, рече Макрон, додека Европската комисија подготвува свој реформски план.

Макрон рече дека неговата земја е подготвена да испорача повеќе гас на Германија, која би можела да ја испорача Франција со електрична енергија, доколку енергетската криза го бара тоа оваа зима.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Германската амбасадорка: Напредокот на Македонија кон ЕУ…

Напредокот на Македонија на патот кон Европската…

Германската полиција заплени 2.100 фалсификувани часовници кои…

Повеќе од 2.100 фалсификувани луксузни часовници биле…

Франција ги потроши залихите? Нема повеќе оружје…

Франција неформално признава дека повеќе не може…

Ковачевски-Штајнмајер: Германија сака да ја види Македонија…

Претседателот на Владата на Република Македонија Димитар…

Германски медиуми: Германија има муниција за неколку…

Германската армија има многу малку муниција. Според…