Објавено на:

Макрон: Состанокот на Европската заедница испраќа порака за „единство“

t

Инаугуративниот состанок на 44-члената Европска политичка заедница во Прага го покажува „единството“ на континентот додека се бори со последиците од руската војна против Украина. Тоа го нагласи денеска во Прага францускиот претседател Емануел Макрон.

Целта е пред се да споделиме заедничко читање за ситуацијата што влијае на нашата Европа и исто така да изградиме заедничка стратегија, рече Макрон на почетокот на самитот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

АНСА: Папата итно примен во болница!

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск, денеска…

Три возила се оштетени при експлозијата на…

Експлозивна направа поставена на банкомат во Бутел утрово е…

Нова трагедија во Србија: Ги убил сопругата…

Полицијата во српскиот град Панчево синоќа пронашла…

Реприза од годинава: Ако сè е како…

Министерот за образование и наука, Јетон Шаќири…

Курти бара ЕУ и САД да повикаат…

Косовскиот премиер Албин Курти вечерва во разговор…