Макрон со свиткана опашка си заминува од Нигер

t

По пучот во Нигер, воената хунта на Нигер побара заминување на француската војска од земјата и го прогласи францускиот амбасадор за персона нон грата и му наложи да ја напушти земјата во рок од 72 часа. Макрон жестоко се спротистави на барањата на Нигер и рече дека Франција не ја признава новата власт на Нигер и нема да ги исполни нејзините барања.

По одбивањето на Франција да ги исполни барањата на властите во Нигер, властите ја блокираа амбасадата со амбасадорот внатре и не дозволуваа достава на храна, ја исклучија струјата и водата во амбасадата.

По еден месец Макрон со подвиткана опашка денес најави дека амбасадорот на Франција во Нигер ќе ја напушти земјата поради блокадата на амбасадата и дека француската војска етапно, но во целост ќе се повлече од базата во Нигер до крајот на годината.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Француски воен брод пристигна во Египет за…

Францускиот носач на хеликоптери „Диксмуд“ се закотви…

Поранешен член на ОВК убиен во Франција

Во францускиот град Дижон, поранешен припадник на…

Франција е посветена на проширување на ЕУ…

Специјалниот делегат на Франција за Западен Балкан,…

Франција понуди да лекува болни и ранети…

Франција ќе испрати воен брод во Источниот…

Макрон го опоменал Нетанјаху: Има премногу цивилни…

Францускиот претседател Емануел Макрон во телефонски разговор…