Објавено на:

Макрон: Франција и Германија нема да водат разговори со Русија наместо со Украина

t

„Франција и Германија нема да водат разговори за примирје во Украина со Русија наместо со Киев“, изјави денеска францускиот претседател Емануел Макрон.

„Германија и Франција никогаш нема да разговараат со Русија наместо со Украина, ниту пак ќе понудат или прават какви било отстапки во име на земјата“, рече Макрон на прес-конференција во Киев.

Францускиот претседател изјави дека Франција и Германија никогаш нема да разговараат со Русија наместо со Украина, ниту пак ќе понудат или прават какви било отстапки во име на таа земја, пренесе Танјуг.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

Украина го признава Косово? Пратеник поднесе иницијатива…

Украина го призна Косово - пратеник поднесе…

Италијанската даночна полиција заплени имот вреден над…

Италијанската даночна полиција заплени имот во вредност…

Конашенков: За еден ден елиминирани преку 500…

Официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана,…