Објавено на:

Макрон ја избра Елизабет Борн за нов премиер на Франција

t

Макрон ја избра министерката за труд Елизабет Борн за нов премиер на Франција, потврди Елисејската палата.

Францускиот премиер Жан Катекс денеска поднесе оставка.


Британските медиуми претходно јавија повикувајќи се на два неименувани владини извори, дека Кастекс пристигнал во Елисејската палата за да поднесе оставка.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Макрон: Абортусот е фундаментално право на жените

Францускиот претседател, Емануел Макрон во петокот рече…

Макрон е „сигурен“ за постигнување компромис во…

После Самитот францускиот претседател рече: „Франција знае…

Француско МНР: Москва прогласи француски дипломат за…

Москва го информирала францускиот амбасадор во Русија…

Франција не се плаши: Русија нека го…

Француската влада има за цел – полни…

Му се ниша фотелјата на Макрон: Левицата…

Лишен од апсолутно мнозинство гласачи во неделата,…