Објавено на:

Мала група Бугари протестираа пред француската амбасада во Софија – Бараат да “не се предава” Македонија

t

Додека во Македонија река од народ протестираше за зачувување на македонскиот јазик и идентитет, а против бугаријзација на Македонија, мала група Бугари пред француската амбасада во Софија се собра со барање да се заштитат бугарските интереси во случајот со Република Македонија.

Организаторите тврдат дека има значителни разлики меѓу текстот на „францускиот предлог“ одобрен од Бугарија и документот што го предаде Скопје.

Протестот се одржа под наслов „Не ја предавај Македонија“. Според демонстрантите, главните разлики меѓу францускиот предлог предаден на Бугарија и оној што и е предаден на РМ се во историските прашања – токму најчувствителните теми.

Пред БНР, Александар Александров, еден од организаторите, го дефинираше францускиот предлог, одобрен од бугарскиот парламент, како „минимална програма“.

„Всушност, сакаме да ги потсетиме нашите евроатлантски партнери дека со укинувањето на ветото им дадовме глас на доверба дека ќе го заштитат нашиот интерес. И затоа сме тука да ги потсетиме ЕУ, НАТО, сите овие евро -Атлантските партнери дека ако сакаат да бидеме нивни сојузници, а сакаат да бидеме, всушност треба правилно да се однесуваат кон оваа кауза што ја браниме“, рече тој.

На оградите пред француската амбасада, поставени од полицијата, организаторите залепија голем број фотографии и натписи кои, според нив, ги покажуваат антибугарските чувства во Скопје.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

СДСМ: Препораките на комисијата се според принципот…

Препораките на мешовитата комисија за историски прашања се на принцип…

Бугарското МНР ја охрабрува комисијата да работи…

Бугарското МНР објави соопштение со протоколите од…

Ѓоргиев: Препораките за заедничко чествување и промената…

Идентитетите во средниот век и сегашните национални…

Мали гужви на граничните премини: Се чека…

На Граничниот премин „Богородица“ времето на чекање…

Земја, која со оружје помага друга земја,…

Професорот Љубомир Цуцуловски на Фејбук објави кратка…