Објавено на:

Малески за БГНЕС: Францускиот предлог е добар и за Македонија и за Бугарија

t

Францускиот предлог за решавање на спорните прашања меѓу Бугарија и Македонија мора да биде поддржан. Ова за БГНЕС го изјави професорот по меѓународни односи Денко Малески, поранешен министер за надворешни работи на Македонија по повод одлуката на лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов, пратениците од ПГ на партијата да го поддржат парискиот проект.

Според него, францускиот предлог на претседателот Емануел Макрон би можел да ги обедини двете земји за да најдат решение. Тој посочи дека РМ чека да се разјасни ставот на Бугарија за тоа. „Доколку се дознае дека предлогот е прифатен, кај нас ќе се отвори дискусија чиј исход не можам да го предвидам“, нагласи првиот дипломат број 1 на независна Македонија.

Според него, во моментов е многу кратко времето да се дадат какви било нови забелешки на текстот на предлогот. Тој ја опиша вклученоста на Европа во решавањето на нашите спорни прашања како добра.

„Во меѓународната политика е многу важно голема сила да застане зад решението на некој проблем. Тоа го знаеме од искуството што го имавме со спорот за името со Грција. „Проблемите на Балканот многу тешко се решаваат ако се остават како билатерално прашање“, предупреди Малески.

Тој ја пофали вклученоста на Франција во решавањето на актуелниот спор.

„Вклучувањето на голема сила како што е Франција е гаранција дека работите ќе се движат напред и ќе најдеме решение во наредните години и во исто време ќе го придвижиме процесот за приближување на РМ до членството во ЕУ“, рече првиот. БГНЕС.Министер за надворешни работи Денко Малески.

БГНЕС потсетува дека францускиот предлог се состои од три независни елементи, кои само во сет можат да одговорат на прашањето дали Македонија е подготвена да ги започне преговорите за членство во ЕУ.

Првиот документ, нацрт-заклучоците на Советот, ни кажува дека темата „билатералните односи Скопје-Софија“ ќе биде дел од преговарачкиот процес. Овој документ, како и вториот документ, преговарачката рамка, се однесуваат на трет, клучен документ – билатерален протокол, во кој нема ништо француско и е целосно производ на договор меѓу министерствата за надворешни работи на двете земји. . Ова е всушност патоказот со конкретни заложби и чекори кои Скопје мора да ги исполни за возврат да го укинеме ветото.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

“Мост” го улови бугарскиот амбасадор во Албанија:…

Продолжува бугарската пропаганда за асимилација на Македонците…

Земјоделците во Бугарија ќе блокираат патишта и…

Во Бугарија денеска почна националниот протест на…

Бугарија во паника: Пронајден дрон, не се…

Модуларна формација за отстранување муниција од поморската…

Бугарски генерал го подбра бугарското разузнавање: Зарем…

Бугарскиот генерал Атанас Атанасов, кој воедно е…

Јотова се надева дека “Македонија ќе ги…

„Мора да се искористат сите напори на…