Објавено на:

МАЛ АВИОН ИСЧЕЗНА ОД НЕБОТО НАД ХРВАТСКА: Летал од Марибор кон Пула – започна потрагата

t

Хрватската контрола на летање го известила Оперативниот центар дека денеска, околу 12:30 часот северно од Језеране, изчезнал мал авион „Cirrus 20“ со ознака PHYMC, кој бил на лет од Марибор кон Пула.

Оперативниот центар за цивилна заштита започнал акција за пребарување и спасување на леталото.

На терен се испратени вработени во Службата за цивилна заштита од Карловац и Госпиќ, полицајци, припадници на станиците ХГСС – Карловац, Госпиќ и Огулин и пожарникари од ДВД Бриње, а активирана е и државната интервентна единица за цивилна заштита во Риека и Загреб.

Акцијата за пребарување и спасување ја координира началникот на Службата за цивилна заштита Госпиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ХОРОР: Малолетници силувале 13-годишно девојче во Келн

Тринаесетгодишно девојче било сексуално злоставувано од момчиња…

Македонците наведени како посебен народ во Царска…

Соседните држави очигледно погрешно пресметаа кога мислеа…

55 кинески борбени авиони забележани околу Тајван

Десетици кинески борбени авиони се забележани во…

Роналдо победи во азиската Лига шампиони

Додека во Европа вечерва стартуваше новата сезона…

МИЦКОСКИ ВЛЕЗЕ ВО ВОЈНА СО ГРУЕВСКИ: “Панорама…

Ботовите на "дувлото" денеска "кавилтетно" ја заработуваат…