Мапа на небото над Европа: Никој не лета преку Украина

t

Русија утринава истрела проектили врз неколку градови во Украина и истовари сили на нејзините јужни брегови, објавија украинските власти и медиуми, откако претседателот Владимир Путин одобри, како што рече, специјална воена операција на истокот.

Набргу откако Путин зборуваше на руската државна телевизија, во тишината пред зори можеа да се слушнат експлозии во главниот град на Украина, Киев.


Престрелката избувна во близина на главниот аеродром во главниот град, објави новинската агенција Интерфакс, а сирените се огласија над градот.

„Путин штотуку започна целосна инвазија на Украина. Мирните украински градови се нападнати“, објави украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба на Twitter.

Рускиот напад веднаш го пренасочи воздушниот сообраќај. Ова е фотографија од Flight Radar на која може да се види дека практично нема цивилни патнички летови над Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Копаат ровови за гробници, полицијата секој ден…

Масовните гробници кои во последните неколку дена…

Кулеба се пофали: Пристигнува ново тешко оружје…

Украинскиот министер за надворешни работи, Дмитриј Кулеба…

САД не престанува: Нови санкции за две…

САД денеска воведоа санкции за две руски…

Путин става крај на доминацијата на САД…

Путин создава геополитички проект кој ја прекинува…

(Видео) Русите направија “пепел”: Штаб на украинската…

Главниот штаб на украинската армија во Дњепропетровск…