Објавено на:

Марин: Нема да има нуклеарно оружје на нашата територија

t

Прашањето за распоредувањето на базите на НАТО и нуклеарното оружје во Финска нема да биде тема на разговор, откако земјата ќе влезе во Алијансата, изјави финската премиерка Сана Марин.

„Тоа не е тема на разговор“, истакна таа во интервју за италијанскиот весник „Кориере дела сера“.

Според Марин, се зависи од националните одлуки на земјата, никој не може да и наметне на Финска нешто што народот не го сака.

Таа е сигурна дека по влезот на земјата во НАТО, Финска ќе го задржи статусот на посредник во меѓународните процеси, што ја издвојуваше додека беше неутрална.

„Влезот на земјата во НАТО ќе биде чин на мир, а не објава на војна“, додаде Марин.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Милиони луѓе ќе останат без основни потреби,…

Дали ни доаѓа глобална рецесија? Расте стравот…

Азија за прв пат ја надмина Европа…

Азија за прв пат ја надмина Европа…

Бројот расте: Во ужасот во Тексас загинаа…

Најмалку 19 деца загинаа при пукање во…

Истражување: Инфлацијата стана сè почеста грижа во…

Светската политичка и економска елита повторно се…

Почна продажбата на доларот, еврото ги дочека…

Еврото е во пораст денеска бидејќи инвеститорите…