Марихуаната легална само за крупни капиталисти: Полицијата повторно удри врз корисниците

t

На 06.02.2022 од страна на полициски службеници од СВР Битола лишен е од слобода И.Ф.(22) од Битола, бидејќи кај него биле пронајдени и одземени марихуана, метална дробилка, дигитална вага и други предмети со остатоци од марихуана. По документирање на случајот, против него ќе биде поднесена пријава по член 215 од Кривичниот законик за „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“.

На 07.02.2022 во 00.10 часот на подрачјето на Кисела Вода, полициски службеници од Полициската станица Кисела Вода го лишиле од слобода М.Ј.(32) од Скопје затоа што кај него биле пронајдени марихуана и нож. По целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесен соодветен поднесок.


На 06.02.2022 во 16.30 часот на подрачјето на Центар, полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје го лишиле од слобода Л.Б.(30) од Скопје затоа што кај него била пронајдена марихуана. По целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесен соодветен поднесок.

На 06.02.2022 околу 14.30 часот на ул.„Јован Планински“ во Кавадарци, полициски службеници од Полициската станица Кавадарци ги лишиле од слобода К.Ч.(39) и П.С.(38), двајцата од Кавадарци. Тие биле затекнати при купопродажба на марихуана и кај двајцата била пронајдена и одземена марихуана. Потоа, врз основа на судска наредба, во домовите на двајцата биле извршени претреси и, исто така, била пронајдена и одземена марихуана. Тие биле приведени во полициска станица и по целосно документирање на случајот против нив ќе биде поднесена соодветна пријава.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Скопјанец со возило удри во полицаец

На 15.06.2022 околу 14.45 часот на крстосница…

(Видео) Детали за големата акција на МВР…

На подрачјето на општина Карбинци, полицијата ги…

Голема полициска акција во Карбинци: Запленети 15.000…

Вчера попладне е извршена голема полициска акција во атарот…

Драма во Загреб: Сите ќе умрете, јас…

Загребската полиција денеска пред 9.30 часот, добила…

Полицијата ги бара: Кумановец и светиниколец не…

Сопственик на рентакар фирма од кумановско, вчера…