Маричиќ-Вархеји: Со Бугарија да се изнајде најдобро, европско решение

t

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ денеска одржа состанок со Оливер Вархеји, еврокомесар за проширување и соседска политика на ЕУ, на кој разговараа за европската перспектива на земјава и за важноста за деблокирање на евроинтеграциите.

– Бевме и ќе останеме посветени на одржување на позитивни резултати во спроведувањето на реформите, како што е потврдено во последниот извештај на ЕК за земјата, и никој не може да го негира тоа. Веќе е време да се даде нов тек на нашата европска агенда и да ги започнеме преговорите со Европската Унија, рече вицепремиерот Маричиќ.

Еврокомесарот Вархеји ја потврди поддршка на евроинтегративниот процес и изрази очекување дека со Бугарија ќе се изнајде најдоброто решение, во интерес на двете земји.

Вицепремиерот Маричиќ на состанокот укажа и на нашата посветеност на евроинтеграцискиот процес, брифирајќи го еврокомесарот Вархеј за работата и приоритетите на СЕП, како и за потребата од затворање на прашањето со Бугарија и деблокирањето на евроинтеграциите на Македонија.

– Постојаното одлагање на добивање датум за почеток на преговорите, се одразува на домашната политика, го зголемува евроскептицизмот, но и загриженоста за геополитичката стабилност, истакна Маричиќ, додавајќи дека ние сме веќе докажан партнер на ЕУ.

Маричиќ изрази уверување дека со Бугарија ќе се изнајде европско решение, кое ќе биде конкретен резултат и чекор до полноправно членство Македонија во Европската Унија.

Како што соопшти Секретаријатот за европски прашања, на состанокот заеднички е констатирано дека европските интеграции на Македонија и на регионот се единственото трајно решение за обезбедување траен мир и стабилност и на Западен Балкан и на Европа, и дека треба да се направи чекор напред во евроинтеграциите, во интерес на сите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Велика Британија е подготвена да помогне во…

Подготвени сме да дадеме поддршка при финансирање…

Највисокиот американски генерал го предупреди Конгресот за…

Официјален Пентагон тврди дека неусвојувањето на новиот…

„Њујорк тајмс“: Израел знаел за плановите на…

Израел имал укажувања за планиран масивен напад…

Зеленски побара заеми од Запад за самостојно…

Киев изгуби над 16.000 парчиња тешко оружје…

Шојгу зборуваше за украинската контраофанзива: Изгубија повеќе…

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу тврди…