Маричиќ: Односите со Бугарија се смирени, провокациите сведени на минимум

t

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ, во врска со посетата на високиот претставник на ЕУ Жосеп Борел на Скопје минатата недела, рече дека „никој не очекува дека треба некој нешто да ни вети, но очекуваме во моментот кога ќе се завршат сите обврски околу реформите и кога ќе ги надминеме разликите со Бугарија, веднаш да се отворат преговорите“.

Нам не ни треба никакво ветување, затоа што сме имале многу, а не се оствариле, и мислам дека јавноста треба не да се вознемирува во таа насока. Наш интерес е да ги почнеме преговорите и во моментот кога ќе ги завршиме сите разногласија со Бугарија очекуваме ЕУ веднаш без одложување, да ги почне преговорите, нагласи Маричиќ.

Според него, секоја посета на висок претставник на ЕУ за нас е позитивна и добра вест, без разлика на неагативниот одек во јавноста, алудирајќи на изјавата на Борел дека ЕУ не може да ни вети датум туку волја за почеток на преговори.

Треба да сме задоволни од посетата на Борел, бидејќи таа посета беше во еден тежок момент и треба да сме задоволни бидеќи нејзина цел, барем нам како што ни беше пренесено, беше ЕУ да покаже внимание кон државите од Западен Балкан и да се заблагодари особено нам на Македонија и на Албанија за поддршката што ја дадовме за Украина со тоа што доброволно се приклучивме кон санкциите на ЕУ, и целта беше да се даде поддршка за тоа и да се даде поттик за продолжување на разговорите со Бугарија, рече Маричиќ во гостувањето на емисијата „Утрински брифинг“.

Коментирајќи го нивото на односите со Софија, тој оцени дека тие сега смирени.

Односите со Бугарија се смирени, провокациите се сведени на минимум. Генерално не постои негативна комуникација помеѓу двете влади, Тоа значи дека новиот пристап даде резултати и дека успеавме да ја нормализираме комуникацијата таа да се одвива на повеќе нивоа, вели Маричиќ.

Во врска со менаџирањето на економската криза предизвикана од војната во Украина, и дали се очекува помош на ЕУ во таа сфера, Маричиќ вели дека во комуникација сме и со ЕК и со други меѓународни финансиски институции за тоа на кој начин најбрзо и најдобро да се помоне на Македонија.

Во последните два месеци вложуваме максимални напори со буџетско субвенционирање за ублажување на ценовните шокови, со цел граѓаните тоа да не го почувствуваат. Ние сето тоа го образложивме на ЕК и во разговори сме на кој начин и колку можат да помогнат. Од нивна страна постои подготвеност, тоа го кажа и високиот претставник Борел, меѓтуоа допрва следува на кој начин и мислам ќе има поддршка за повеќе држави, не само за нас, бидејќи сите се опфатени од кризата, рече Маричиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Петти конгрес на ДОМ: Морачанин единствен кандидат…

Демократската обнова на Македонија денеска треба да…

Ќе се унапредуваат билатералните односи: Османи во…

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска…

Зеленски: Неуништлив народ на неуништлива земја, слава…

Неуништлив народ на неуништлива земја! Денес го…

Конечно нешто нормално: Се подготвува нов Закон…

Законот за македонски јазик е веќе готов,…

Добро утро со Инфомакс: Не можете вие…

На денешен ден во 2018 година во…