Маричиќ откри: Дали ако не добиеме датум ќе биде загрозен Преспанскиот договор?

t

Дали Преспанскиот договор ќе биде загрозен доколку не добиеме почеток на преговори со Европската Унија?

На ова прашање во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 одговор ни даде вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, кој смета дека тоа е многу опасна теза.

„Ако тврдиме дека Преспанскиот договор е направен без да предизвика резултати бидејќи тоа не одговара на вистината. Ние откако го направивме Преспанскиот договор ни се отворија многу врати. Прво ни се отвори вратата за членство во НАТО, а ако некој се обиде да релативизира и да каже ‘па што е важно дали сме членка на НАТО или не’ јас би одговорил со едно многу просто прашање ‘ако не е важно зошто Финска и Шведска бараат да бидат членки на НАТО?’ Зошто такви развиени држави кои што се пример/модел за многу прашања, би барале да бидат членки на НАТО“, порача Маричиќ.

Тој вели дека токму таа врата ни ја отворил Преспанскиот договор.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Маричиќ: Договорот од Преспа на дело, со…

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски…

Маричиќ од Црна Гора: Време е за…

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски…

Маричиќ: Бугарија има историска можност да подаде…

Покажавме дека знаеме да градиме мостови со…

КОНЕЧНО: Се договорија Владата и СОНК

Синдикатот за образование, наука и култура и…

Падна договор власт-опозиција: Трудо останува на власт…

Канадскиот премиер Џастин Трудо денеска изјави дека…