Маричиќ: Реформите не се прават заради ЕУ туку за граѓаните

t

Реформите не се прават заради ЕУ, туку поради граѓаните, а промени може да има само со работа дома, порачува вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ.

Како што рече Маричиќ за „360 степени”, во моментот кога ќе ги почнеме преговорите со ЕУ, фокусот треба да ни биде како да ги искористиме можностите што се нудат.

Реформите не се прават заради ЕУ, туку поради граѓаните за што Европската Унија има сериозен фонд на средства за поддршка, кои треба да покажат промени на терен. Не може да очекуваме дека тоа ќе се случи со одлука, туку со реформи и работа дома. Во моментот кога ќе ги почнеме преговорите со ЕУ фокусот треба да ни биде како да ги искористиме можностите што ги нуди Унијата за да се трансформираме на правилен начин, истакна Маричиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Маричиќ: Договорот од Преспа на дело, со…

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски…

Маричиќ од Црна Гора: Време е за…

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски…

Маричиќ: Бугарија има историска можност да подаде…

Покажавме дека знаеме да градиме мостови со…

И Димитров yдpи по Маричиќ: He е…

Поранешниот министер за надворешни работи и доскорешен…

Маричиќ пак збунет: Ако има таму такви…

Петков вчера имаше и средба со претставници…