Маричиќ: САД е наш партнер и пријател на патот кој води до членство во ЕУ

t

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ, по средбата со американскиот сенатор Крис Марфи, на која присуствуваше и премиерот Димитар Ковачевски, во рамки на 58. Минхенска конференција за безбедност, која годинава е посветена на темата „Меѓународната соработка во време на растечки кризи“, порача дека САД остануваат наш партнер и пријател на патот кој води до целосно членство на Македонија во Европската Унија.

Низ разговорот Марфи ја потврди поддршката од САД за нашите евроинтеграции и ја поздрави посветеноста на Владата во реализирањето на реформската агенда. Од особена важност е и регионалната соработка помеѓу земјите на Западен Балкан, која се интензивира, особено во полето на диверзификација во енергетскиот сектор – напиша Маричиќ на Фејсбук.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЦУК со апел до граѓаните по најавата…

По најавата на Управата за хидрометеоролошки работи…

Инспекторат на Град Скопје спроведе вонреден инспекциски…

По претставка од O2 Иницијатива, денес Инспекторат…

„Југо“ излета од патот Охрид – Кичево

Жена е тешко повредена откако вчера наутро…

Приведени двајца дилери на дрога од Скопје

Приведени двајца дилери на дрога од Скопје,…

(Видео) ,,Шамар од турскиот министер”: Не бараме…

Турскиот министер за надворешни работи Чавушоглу објавува…