Маричиќ: Сега мора да има национален консензус – Сите пратеници да се вклучат во процесот

t

Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ денеска е во Стразбур каде се одржува состанок на Мешовитиот парламентарен комитет помеѓу Македонија и ЕУ, првпат откако ги “отворивме” преговорите со Европската Унија.

-Во обраќањето нагласив дека Парламентот ќе биде клучен партнер во пристапувањето во Европската Унија од кого ќе зависи динамиката на текот на преговорите, особено од улогата и активноста на неговите тела – Комисијата за европски прашања и Националниот совет за евроинтеграции, информира Маричиќ.

Вицепремиерот додал дека 17 години Македонија го чекаше почетокот на преговорите со Унијата.

-Сега мора да се има национален консензус и ќе дефинираме механизам за да се вклучат сите пратеници во процесот. Овој историски момент за исполнување на стратешката цел-Македонија да биде членка на ЕУ треба да го искористиме, порачал Маричиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Маричиќ: Договорот од Преспа на дело, со…

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски…

Маричиќ од Црна Гора: Време е за…

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски…

Маричиќ: Бугарија има историска можност да подаде…

Покажавме дека знаеме да градиме мостови со…

И Димитров yдpи по Маричиќ: He е…

Поранешниот министер за надворешни работи и доскорешен…

Маричиќ пак збунет: Ако има таму такви…

Петков вчера имаше и средба со претставници…