Маричиќ симрува: Имаме алтернативи на рускиот гас

t

„Имаме соодветни алтернативи во случај да дојде до прекин на снабдувањето со гас од ГАЗПРОМ, на пример индустриските капацитети да можат да користат мазут, но каква одлука и да се донесе, Македонија во оваа фаза ќе се ублажи, се залагаме одлуката да биде донесена согласно договорот за употреба на гасоводот“ изјави вицепремиерот Бојан Маричиќ за Би-Би-Си.

Тој додаде дека земјава има договорени количини, но сепак не може да се предвидат чекорите на Русија, поради што се работи на диверзификација на нашите можности за снабдување.

„Во случај Газпром да го раскине договорот со Булгартрангаз во однос на нашите резервирани количини во интерконекторот, планираме увоз на природен гас преку интерконектор што Република Бугарија го има со Грција, кој е поврзан со ТАБ со авион и снабдува гас од Азербејџан, така што работиме заедно со САД и нашите партнери од ЕУ на замена на испораките на природен гас од Русија“ рече Маричиќ.

Вицепремиерот додаде дека Македонија беше една од првите земји што се приклучи на одлуката на ЕУ за санкциите, бидејќи сме земја која е кандидат за членство во ЕУ и сојузник во НАТО, но и за правење на морален избор за застанување покрај Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Излегоа од Влада ама не им откажуваат…

Партијата Алтернатива денеска во Тетово одржа седница…

Демократски сојуз најостро ги осудува обидите на…

Демократскиот сојуз најостро ги осудува изјавите на…

Ни се крои федерализација? Алтернатива бара Заедница…

Во времето кога Косово се наоѓа пред…

Реџепи до Алтернатива: Откако ве исфрлија од…

Ако немаш срам прави што сакаш, му…

Алтернатива го потсети Ковачевски дека ветил дека…

Како што јавноста знае, веднаш по точката…