Марко Пејчиновски го заврши четврто препливување за ова лето на релација Струга – Св. Наум

t

Младиот пливач-маратонец Марко Пејчиновски уште еднаш ја воодушеви македонската спортска јавност, овојпат на празникот на големиот светител и Чудотворец Св. Наум.

Денеска го заврши своето четврто препливување за ова лето на релација Струга – Св. Наум (30 километри). Препливувањето (прво во јули) успеа да го заврши со време од девет часа и 26 минути.

Марко летово има план да плива 10 различни делници, во вкупна должина од околу 250 километри.

Второто препливување во јуни беше од Радожда до Градиште (18 км) со време од шест часа и 40 минути, а првото беше на релација Радожда – Охрид (14 км) со време од пет часа и 25 минути.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Петровска најавува модернизација на АРМ: Ќе се…

Министерката за одбрана Славјанка Петровска најави набавка…

Најчевска: Мнозинството етнички Албанци не ја признаваат…

Се уште е актуелна темата за исвиркувањето…

Петровска повтори: Донацијата во Украина не ја…

Тенковите кои се дел од трите одлуки…

Иселениците ќе можат да ги запишаат новородените…

Македонските иселеници во матичната книга на родените…

СДСМ: Препораките на комисијата се според принципот…

Препораките на мешовитата комисија за историски прашања се на принцип…