Објавено на:

„Марш за европска Бугарија“: Бугарскиот народ споен во одбрана на парламентаризмот и демократијата

t

Во понеделник во Софија започнува каскада од поворки со наслов „Марш за европска Бугарија - во одбрана на парламентаризмот и демократијата“ од „Правда за сите“ повикува „во деновите пред гласањето за недоверба да се слушне гласот на слободните граѓани, како што почна во четвртокот по отстранувањето на спикерот, достојниот Никола Минчев“. „Понеделник е првиот од овие важни денови кога ве повикуваме да се собереме за да покажеме кои сме ние, што лудиот кандидат за фирер во Националното собрание го нарекува „фашистички ѓубриња““, се вели во повикот „Правда за сите“.

Исто така, се вели: „Стариот статус кво ги здружи силите за да ги запре реформите и да ги зачува каналите за големи грабежи со тоа што не се обврза да се приклучи на новата коалиција и партија која јасно ги брани интересите на агресорот Путин. Ако излезе на избори, ова ССК останува, и покрај завршувањето на неговиот мандат во октомври, затоа што нема да има парламент за да избере нова пратеничка квота. Гешев исто така останува главен обвинител, а реформите во судството де факто се стопирани“.

Збирното место на демонстрациите во понеделник е пред Претседателството, „да го потсети Радев дека го штитеа истите тие луѓе кога го нападнаа преторијанците на мафијата пред две години“.

Во вторник преку социјалните мрежи во 18.30 часот ќе се организира протест пред Народното собрание. Тој е во одбрана на власта. Гласањето за недоверба на владата на четирипартиската коалиција, поднесено од ГЕРБ оваа недела, е закажано за в среда во парламентот.

Во исто време, лидерот на партијата „Вазраждане“, Костадин Костадинов го искористи својот Фејсбук профил за да ги повика своите поддржувачи на протести во пресрет на гласањето за недоверба. „Време е да заврши агонијата на оваа влада и овој парламент. Во вторник во 17 часот ги повикувам сите Бугари да излезат со нас пред Народното собрание за јасно да кажеме дека Бугарија ни припаѓа на нас, на Бугарите, а не на странски агенти и национални предавници“, пишува Костадинов

Протести за поддршка на „владата на промени“ се закажани и за 22 јуни пред Националното собрание. Нашата земја е во криза. Политичка, економска, па и идентитетска. Се води битка со мафијата, слеана со нашата земја. Скандалите на власт станаа секојдневие. И последно, но не и најмалку важно - беснее луда војна во Европа.Ние не сакаат нови избори „Не ги сакаме ГЕРБ и МРФ на власт!“, напишаа иницијаторите на Фејсбук.

Откако Слави Трифонов го повлече тепихот на ова одделение, Бојко Борисов неколку дена се чудеше - струјата буквално му престанала. Нему му беше јасно дека сака оваа влада да продолжи да оди надолу“. Според него, постапките на лидерот на „Има такви“ да се повлече од владејачката коалиција се диктирани од емоции, а не од конкретен план. „Демонстрацијата на сила, можеби донекаде инспирирана од МРФ - тоа е нивниот својствен стил, всушност се покажа дека е автогол“, додаде социологот.

Според него, немало потреба да се смени Никола Минчев од претседателството на Народното собрание. Според Симеонов, овие акции и дале „удобна топка“ на „Продолжуваме со промената“, која организираше протести во Софија.
Во моментов, уште еден час или ден, иницијативата е повторно во „Продолжување на промените“. Ова во моментов е државен удар бидејќи Кирил Петков е национален предавник. Тоа се апсолутни политички клишеа“, додаде социологот.
Според него, гласањето за недоверба што го иницира ГЕРБ е услуга за ПП, бидејќи ако природно еродираа, подобро ќе беше за опозициската партија. „Тоа може да се случи „Continuing Change“ добива неверојатна шанса повторно да се консолидира, и тоа на тема што и одговара - статус кво. Темата „Исток-Запад“ не и е згодна - ПП се обидува да направи сложена рамнотежа на тоа“, рече Парван Симеонов.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Европски аналитичари: Бугарија се изживува со Македонија…

Битолчанецот Божидар Бижиновски накратко на неговиот Фејсбук…

Бугарија се наоружува: За неколку денови започнува…

За неколку дена ќе започне производството и…

Неизвесност во Бугарија: Петков денеска ќе поднесе…

Утрово се очекува премиерот Кирил Петков да…

(Видео) Џозеф: Бугарија како Русија, сличен пристап,…

Пристапот на Бугарија кон Македонија е сличен…

Советот на амбасадори: Јазикот и историските прашања…

Советот на амбасадори, осврнувајќи се на постигнатите…