Објавено на:

Масoвен напад на Одеса

t

Украинската војска утринава соопшти дека руските сили извршиле „масовен“ ракетен и беспилотен напад врз јужниот украински регион Одеса. Генералштабот на вооружените сили на Украина утринава на Фејсбук објави дека се уште се проценуваат ефектите од нападот.

Украинските воздухопловни сили соопштија дека уништиле 18 од 24 т.н беспилотни летала камикази кои полетаа кон легиите на Николаев и Одеса.

Тие тврдат дека ги уништиле сите 17 крстосувачки ракети кои биле лансирани од југозападниот руски регион Волгоград.

Ракетите се уништени во регионите Дњепропетровск, Полтава и Хмелмитки, соопштија од воздухопловните сили на Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Германската буџетска криза нема да пречи на…

И покрај буџетската криза со која се…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…