Објавено на:

Маск разочаран од Демократите, најави дека ќе гласа за Републиканците на следните избори

t

Илон Маск на Твитер објави дека планира да „гласа за републиканците“ и предупреди на „политички напади“ врз него, најновиот во серијата твитови на милијардерот во кој изразува незадоволство од демократите и прогресивците, пишува Гардијан.

Твитот на Маск доаѓа откако извршниот директор на Тесла ги шокираше пазарите оваа недела објавувајќи дека неговиот договор за купување на Твитер од 44 милијарди долари е во мирување додека чека дополнителни податоци за лажни и спам профили на платформата.

Аналитичарите шпекулираа дека извршниот директор на Тесла сака да се повлече од неговите планови за преземање на Твитер или да ја купи компанијата по пониска цена. Неговите твитови оттогаш привлекоа дополнителни контроверзии.

Во средата, Маск предупреди дека политичките напади против него ќе „ескалираат“ во наредните месеци и рече дека повеќе нема да ги поддржува демократите бидејќи тие се партија на „поделба“ и „омраза“. Маск, кој вели дека е политички „умерен“, изјави слично тврдење претходно оваа недела, наведувајќи дека долго време ги поддржувал демократите, но сега ќе гласа за републиканците.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Домашниот есап на пазар не излегува ама…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски и претседателката…

Струмица вечерва меѓу најзагадените градови во светот

Струмица вечерва е меѓу најзагадените градови во…

Меџити го изгоре Мицкоски: Требаат уште шест…

Изет Меџити и други приврзаници на т.н.…

Левица од Атина: Грција и Бугарија мораат…

Грција и Бугарија мора да ја признаат…