Објавено на:

Масовниот убиец од Тексас нападот го најавил на интернет, објавил три пораки

t

Напаѓачот од Тексас кој усмрти 19 деца и двајца наставници, за нападот предупредил во порака на интернет. Неколку минути пред масакрот напишал дека ќе пука во својата баба и дека ќе изврши напад во училиште, изјавил гувернерот на Тексас, Грег Абот.

Масовниот убиец Салвадор Рамос во нападот користел полуавтоматска пушта АР-15. Пукотниците завршиле по упадот на полицијата во училницата која го усмртила Салвадор.

Најновите информации велат дека тој легално ја купил пушката, а минатата недела купил и друга иста пушка, откако на 16 мај наполнил 18 години.

-Злото помина низ местото Јувалда. Секој кој пука на својата баба во лице мора да има зло во срцето. Но, уште поголемо зло е да се пука во мали деца, изјавил Абот.

Истражителите се уште не го откриле мотивот за нападот. Од она што е познато тој немал проблеми со менталното здравје и не бил обвинет за некое кривично дело. Околу половина час пред нападот, Рамос ја напишал првата од трите пораки на интернет.

Напишал најпрво дека ќе пука во својата баба, а потоа потврдил дека пукал. Во последната порака, објавена 15 минути по нападот во училиштето, напишал дека ќе отвори оган во едно основно училиште без да прецизира кое.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Гутереш: Невозможно е горливите светски проблеми да…

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш изјави…

(Видео) Двајца загинаа, а уште толку се…

Двајца загинаа, а уште две лица се…

САД: Руската инвазија на Украина ќе предизвика…

Амбасадорката на САД во Обединетите нации, Линда…

Бајден се предомисли: Се уште сака да…

Бајден се предомисли, се уште сака да…

(Фото+видео) Пелоси пристигна во хотелот со огромно…

Спикерката на Претставничкиот дом на САД, Ненси…