Објавено на:

Масовни напади на руската авијација и сириската армија врз позициите на милитантите во Идлиб

t

Од почетокот на септември, руските воздушни сили, заедно со единиците на вооружените сили на Сирија, почнаа масовни напади врз позициите на групите Хајат Тахрир ал-Шам и Ансар ат-Тавхид на југот на провинцијата Идлиб и на запад од провинцијата Алепо.

Целта се лансери, штабови и локации на овие терористички организации. Означувањето на целите и прилагодувањето на оганот го вршат екипажи на беспилотни летача од иранско производство Мохаџер-4, кои се во служба на сириската армија.

Активирањето на сириските трупи и руската авијација во овие области е поврзано со неодамнешните напади на милитантите врз позициите на владините сили и гранатирањето на населени места под контрола на официјален Дамаск.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Москва: Русија нема да дозволи „нацистичка држава“…

Во моментов, ниту Западот ниту Киев не…

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…