Објавено на:

Масовно се вооружува: Германија купува 35 најмодерни американски борбени авиони спремни да носат нуклеарни бомби

t

Според Ројтерс, од информации добиени од два владини извори, Германија начелно одлучила да го купи петтата генерација борбен авион Ф-35 на американската компанија Локхид Мартин (LMT.N) за да го замени своето старо Торнадо.

Извор од германската одбрана на почетокот на февруари изјави дека Германија се стреми кон купување на Ф-35, но дека се уште не е донесена конечна одлука.

Торнадото е единствениот германски борбен авион способен да носи американски нуклеарни бомби, складирани во Германија, во случај на конфликт. Но, воздухопловните сили управуваат со овој млазен авион од 1980-тите, а Берлин планира постепено да го укине меѓу 2025 и 2030 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Јакимовски за референдумската иницијатива на Левица: Доста…

Лидерот на ГОРМ, Стевчо Јакимовски смета дека…

Ковачевски најави субвенции на сметките за струја

Темата на вечерашната вонредна прес-конференција е енергетската…

Ковачевски го пофали Мицкоски: Внимателно ги следел…

На денешната прес-конференција, премиерот Димитар Ковачевски практично…

(Видео) Ковачевски: Заврши времето на изобилие со…

Економско-енергетскиот совет на Владата заврши со својот…

(Во живо) Вонредна прес-конференција на премиерот Димитар…

Следете ја вонредната прес-конференција на премиерот Димитар…