Објавено на:

Матарела доби втор мандат во Италија

t

Италијанскиот претседател Сергио Матарела беше избран за втор мандат на заедничката седница на двата дома на италијанскиот парламент во саботата.

Пребројувањето на гласовите се пренесува на веб-страницата на Долниот дом.

Според пресметките, Матарела го поминал потребниот праг од 505 гласови.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Почина поранешниот италијански претседател, Наполитано

Џорџо Наполитано, претседател на Италија во два…

Франција ги зајакна полициските сили долж границата…

Франција денеска распореди хеликоптер на царинската полиција…

Полски дипломат: Русија стои позади мигрантската криза…

„Некој им помагага на илјадниците мигранти од…

Кој ќе го наследи Ципрас: Каселакис и…

Со 45,47 отсто од гласовите, Стефанос Каселакис…

Силни земјотреси во Грција и Италија утрово!

Серија земјотреси утрово ги стресоа Грција и…