Објавено на:

Мафијата не го остава на мир: Судијата кој ги осуди убијците на Аркан призна дека се уште му се закануваат

t

Миленко Цвијовиќ, судијата на Апелациониот суд кој ги осуди на повеќедецениска затворска казна на убијците на Жељко Ражнатовиќ Аркан откри дека дека се уште има закани и притисоци. Тој долго време имал и полициско обезбедување.

Полицијата тогаш ми кажа дека преку оперативни информации дознала дека одредени лица сакаат да ме дискредитираат и да ме тргнат од процесот. Ова траеше од 2005 до 2010 година, додека не бев разрешен. Во тој период ме повикаа непознати лица, кои ми кажаа дека знаат каде одат моите деца. Така целото мое семејство беше загрозено. Тие беа директни и од мене бараа да земам пари, да направам нешто што е незаконски.Избрав да живеам со закани и страв и не згрешив, иако тоа влијаеше на нормалниот живот на моето семејство. Всушност, никогаш не помислив да постапам поинаку, бидејќи работата како судија беше мојот живот и никогаш не би го променил за никаква материјална или нематеријална вредност. Бев свесен дека во спротивно мојот живот нема да има смисла – раскажа судијата .

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Големо невреме ја зафати Србија

Невреме ја зафати Србија, па така на…

Пензиониран српски дипломат: САД лажат, не помагаат,…

Лажното застапување на Америка: Не сакаат дијалог…

Деноноќно се бара решение со Косово: Вучиќ…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во недела…

Вучиќ од Брисел: Беше тежок ден за…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, говореше од…

Борел: Нема договор меѓу Вучиќ и Курти…

Борел ги претстави деталите од средбата: Денеска…