Машала, како на одмор да се: Тетовскиот затвор од денеска доби базен!

t

По реновирањето и отворањето читална за затворениците во затворот во Тетово, од денеска тие добија и базен за капење и рекреација.

Според директорот Ќефали Хавзиу, станува збор за мерки поврзани со програмата за лекување и ресоцијализација на затворениците и тоа преку разни спортски организации, библиотеки, кино, а од денеска и преку летен базен.

Според информациите со кои минатиот месец ги објавија од канцеларијата на Народниот правобранител, тетовскиот затвор важи за најдобро средена казнена установа во земјава

Извор: Алсат

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Приведена 26-годишна скопјанка барана со централна потерница:…

Вчера во Скопје, полициски службеници од тим…

Командир на полициска станица доби четири и…

По поднесен обвинителен акт од страна на…

Арачиновец избегал од затвор, полицијата го фати…

Вчера околу 14.00 часот во с. Арачиново,…

Затвореник излегол од затвор на викенд и…

Единицата за внатрешни работи – Одделение за…