Објавено на:

Машала: Русија заработила 93 милијарди евра само од продажба на нафта во првите 100 дена од војната

t

Русија заработила 93 милијарди евра од извозот на фосилни горива за време на првите 100 дена од војната во Украина, а повеќето биле продадени во Европската унија по просечна извозна цена за околу 60 отсто повисока од минатата година, се вели во извештајот на независниот Центар за истражување на енергија и чистиот воздух (CREA).

Објавените податоци откриваат дека земјите-членки на ЕУ купиле 61 отсто од вкупната количина на извезени фосилни горива во вредност од околу 57 милијарди евра од почетокот на војната во Украина.

Најголеми поединечни увозници на руски фосилни горива беа Кина со 12,6 милијарди евра, Германија со 12,1 милијарди и Италија со 7,8 милијарди. Некои земји дури го зголемија увозот на руски фосилни горива, како што се Кина, Индија, Обединетите Арапски Емирати и Франција.

Русија имаше најголеми приходи од продажба на сурова нафта (46 милијарди), а потоа следат гасот, нафтените деривати, течниот природен гас и јагленот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

Фатени живи: Битолчани краделе нафта од машина…

Полициски службеници од Полициското одделение Новаци ги…

Италијанската даночна полиција заплени имот вреден над…

Италијанската даночна полиција заплени имот во вредност…

Конашенков: За еден ден елиминирани преку 500…

Официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана,…