МВР изрекле 312 санкции за едно деноноќие во Скопје – голем дел од нив за брзо возење

t

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (06.02.2022) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територија на град Скопје изречени се вкупно 312 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 77 санкции, 70 за недавање првенство на минување на пешаци, 38 мерки за возење без возачка дозвола, 34 санкции за возење под дејство на алкохол.

Изречени се 12 мерки за нерегистрирани возила, 19 санкции за некористење сигурносен појас, 12 прекршоци што ги чинат пешаците, седум мерки за возач почетник, пет за користење мобилен телефон.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мртва жена пронајдена во стан во Скопје!

На 24.09.2023 во 20:45 во Полициската станица…

Левица бара одговорност од МВР и ОЈО…

Политичката партија Левица бара одговорност за хоророт…

Скопјанец ја истепал сопругата

Полицијата приведе 64-годишен скопјанец поради напад врз…

(Видео) ГОРДЕЈ СЕ МАКЕДОНИЈО! СКОПЈЕ Е ЕВРОПСКА…

Градот Скопје стана Европска престолнина на културата…

ЈСП: Бруцошите имаат право на бесплатен превоз

Во пресрет на почеток на академската 2023/2024…