Објавено на:

Медведев буквално го нарече Шолц неспособен: Не е Русија виновна за германските неуспеси, гласачите ќе знаат да го проценат тоа

t

Дмитриј Медведев рече дека германскиот канцелар Олаф Шолц се обидува да ги припише неуспесите во неговата родна земја на Русија, но дека тоа „нема да помине“ кај германските гласачи.

Така заменик-претседателот на Советот за безбедност на Руската Федерација го коментираше написот на германскиот лидер објавен во весникот „Велт“.

Западните земји во неколку наврати ја обвинија Русија за зголемената цена на енергенсите, инфлацијата и опаѓањето на куповната моќ на нивните граѓани. Рускиот претседател Владимир Путин лично го демантираше ставот на американскиот претседател Бајден дека цената на електричната енергија во САД е зголемена заради активностите на Русија во Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шолц: Нема враќање на економијата на пред…

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска од самитот…

Шолц: Санкциите ни штетат и нам, но…

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека Берлин…

Шолц со пофалби за политиката на Меркел:…

Германскиот канцелар Олаф Шолц ја пофали политиката…

Шолц ја поддржа политиката на Меркел кон…

Германскиот канцелар Олаф Шолц ја пофали политиката…

Шолц планира да ги поттикне другите членки…

Европската унија треба да го олесни пристапувањето…