Објавено на:

Медведев го кажа тоа што сите го премолчеа: Русија може да употреби нуклеарно оружје!

t

Русија може да користи секое оружје за одбрана, вклучително и стратешко нуклеарно и модерно оружје, изјави денеска заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија Дмитриј Медведев.

„Вооружените сили на Русија значително ќе ја зајакнат одбраната на сите поврзани територии“, напиша Медведев на Телеграм, а пренесе ТАСС.

Тој додаде дека за оваа одбрана не може да се користат само мобилизациски способности, туку и секое руско оружје, вклучително и стратешко нуклеарно оружје и оружје засновано на нови технологии, пренесува Танјуг.

Претставниците на проруските власти во самопрогласените Народни републики Доњецк и Луганск (ДНР и ЛНР) во Донбас во источна Украина најавија дека на тие територии од 23 до 27 септември ќе се организира референдум за обединување со Русија.

Во исто време ќе се организираат и референдуми за присоединување кон Русија во регионите Херсон и Запорожје.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Загриженост во НАТО: Ѕверот сака да ја…

НАТО вети дека ќе им помогне на…

САД се пишманија: Нема да ја прогласат…

САД нема да ја прогласат Русија како…

(Видео) Зеленски: Годинава Русија ќе изгуби сто…

Ситуацијата на фронтот е тешка. И покрај…

Медведев: НАТО треба да се покае пред…

НАТО не му е потребен на цивилизираниот…

Русија забрани увоз на јаболка од Македонија

„Росселхознадзор“ од 1 декември воведува привремени ограничувања…