Објавено на:

Медведев го кажа тоа што сите го премолчеа: Русија може да употреби нуклеарно оружје!

t

Русија може да користи секое оружје за одбрана, вклучително и стратешко нуклеарно и модерно оружје, изјави денеска заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија Дмитриј Медведев.

„Вооружените сили на Русија значително ќе ја зајакнат одбраната на сите поврзани територии“, напиша Медведев на Телеграм, а пренесе ТАСС.

Тој додаде дека за оваа одбрана не може да се користат само мобилизациски способности, туку и секое руско оружје, вклучително и стратешко нуклеарно оружје и оружје засновано на нови технологии, пренесува Танјуг.

Претставниците на проруските власти во самопрогласените Народни републики Доњецк и Луганск (ДНР и ЛНР) во Донбас во источна Украина најавија дека на тие територии од 23 до 27 септември ќе се организира референдум за обединување со Русија.

Во исто време ќе се организираат и референдуми за присоединување кон Русија во регионите Херсон и Запорожје.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Српски навивачи во Мелбурн извикуваат „Србија-Русија“…

Српски навивачи денеска се собраа пред стадионот…

Кој “ќари” од војната? Лани била најуспешна…

Продажбата на американско оружје во странство се…

Германската МНР: Ние водиме војна против Русија

Шефот на германската дипломатија Аналена Бербок изјави…

Русија: Доказ дека Западот планирал војна со…

По денешната одлука на Германија да испрати…

Путин: Руските ПВО системи се едни од…

На средбата со гувернерот на регионот Белгород,…