Објавено на:

Медведев го смрзна светот: Ова води до нуклеарна катастрофа!

t

Испораките на странско оружје за Украина водат кон нуклеарна катастрофа, изјави заменик-претседателот на Советот за безбедност на Руската Федерација, Дмитриј Медведев во интервју за водечки руски медиуми.
Тој објави видео фрагмент од разговорот на каналот Телеграм.

„Секој ден на испорака на странско оружје за Украина на крајот ја приближува истата нуклеарна апокалипса“, рече Медведев.

Заменик-претседателот на Советот за безбедност нагласи дека денес заканата од нуклеарен конфликт во светот не поминала, туку само се зголемила. Во исто време, земјите од Западот, очигледно, не веруваа дека Русија ќе се осмели да возврати, и затоа погрешно пресметаа. Според Медведев, сега последиците за странските земји се многу покомплицирани отколку што би можеле да бидат ако со Москва беше потпишан документ за безбедносни гаранции минатата година.

Ден претходно, британската заменик-секретарка за одбрана Анабел Голди изјави дека Лондон, покрај тенковите „Челинџер 2“, ќе пренесе муниција на вооружените сили на Украина, вклучително и оклопни гранати кои содржат осиромашен ураниум.


Кога се користат школки со осиромашен ураниум, радиоактивна прашина се таложи на земјата, таа е исклучително токсична и не може да се деконтаминира долг период. Употребата на таква муниција може да доведе до појава на рак. Американските трупи користеа осиромашен ураниум за време на операцијата „Пустинска бура“ во 1991 година, за време на бомбардирањето на Југославија во 1999 година и по инвазијата на Ирак во 2003 година.
Владимир Путин предупреди дека Русија соодветно ќе одговори на таквите испораки.


Москва претходно испрати нота до земјите на НАТО поради испораката на оружје за Украина. Министерот за надворешни работи Сергеј Лавров истакна дека секој товар што содржи оружје за Украина ќе стане легитимна цел за Русија. МНР соопшти дека земјите од НАТО „си играат со оган“ со тоа што му доставуваат оружје на Киев. Претседателскиот портпарол Дмитриј Песков истакна дека испумпувањето на земјата со оружје од Запад не придонесува за успех на руско-украинските преговори и ќе има негативен ефект. Лавров изјави дека САД и НАТО се директно вклучени во конфликтот во Украина, „вклучувајќи не само снабдување со оружје, туку и обука на персонал на територијата на Велика Британија, Германија, Италија и други земји. “

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ништо од мирот: Украински командант најави нова…

Командантот на украинските копнени сили Олександр Сирски…

Кина ја поддржа Русија за спроведување истрага…

Пекинг стана коавтор на нацрт-резолуцијата на Москва…

Европската унија со остра осуда на заканите…

Европската унија (ЕУ) денеска ги осуди заканите…

Медведев го смрзна светот: Ова води до…

Испораките на странско оружје за Украина водат…

Зеленски со зборовите на Путин: Ќе возвратиме…

Украина ќе возврати на сите руски напади,…